Direksiyon Dersi Kaç Saat Sürüyor?https://www.kadikoydehliyet.com/ehliyet-sinavi/direksiyon-dersi-kac-saat-suruyor/?preview=true

Direksiyon Dersi Kaç Saat Sürüyor?; Direksiyon eğitiminde kaç saat ders alacağınız alacak olduğunuz ehliyet sınıfına göre değişiyor.

  • C sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 20 saat sürüyor.
  • D sınıfı ehliyet ve B sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 14 saat sürüyor.
  • M, A1, A2, B1 ve F sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 12 saat sürüyor.
  • C1 sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 10 saat sürüyor.
  • D1 sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 7 saat sürüyor.
  • BE, C1E, D1E, DE ve CE sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon dersi 6 saat sürüyor.

Sürücü kursuna ödediğiniz ücretin içerisinde direksiyon eğitim ücreti de vardır. Direksiyon dersi için ilave olarak para ödemezsiniz. Yalnızca sınavdan kalırsanız 2 saat daha eğitim alırsınız ve aldığınız 2 saatlik dersin ücretini ödersiniz.

Sürücü kursları yukarıda yazılı saatler kadar size direksiyon eğitimi vermek zorundadır. Bunlar yasal sürelerdir. Bu yasal sürelerden daha az eğitim verdiği tespit edilen sürücü kursları hakkında yasal işlem uygulanacaktır.
Ek ders almak isteyen adaylar

Aldığınız direksiyon dersleri sonrası kendinizi trafiğe çıkmaya hazır hissetmiyorsanız sürücü kursunuzdan ek direksiyon dersi alabilirsiniz. Ek ders ücretleri 2023 yılı için 250 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Direksiyon sınavından kalırsam ne olur?

Direksiyon sınavından kalmanız durumunda tekrar sınava girebilmek için sürücü kursundan 2 ders daha direksiyon eğitimi almak zorundasınız. Sürücü kursu bu 2 dersin ücretini de ayrıca sizden talep edecektir. 2 saatlik eğitimi aldıktan sonra tekrar direksiyon sınavına girersiniz.

Direksiyon sınavı kalma hakkı

 

Direksiyon sınavından 4 kez kalma hakkınız bulunmaktadır. Her seferinde 2 saat direksiyon eğitimi alarak sınava tekrar girebilirsiniz. (Sınav ücreti ve direksiyon ders ücreti ödemek koşulu ile) Eğer 4. kez de direksiyon sınavından kalırsanız tekrar sınava girebilmeniz için direksiyon eğitimini baştan almanız gerekir. Ancak bu zamana kadar direksiyon sınavından 4 kez kalan birini daha görmedim.

Sınavda trafik kurallarına dikkat ettiğiniz sürece sınavı rahatlıkla geçiyorsunuz.