Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer Ehliyet Nedir?; Trafik Yönetmeliği’nde 17 Nisan 2015 tarihinde yapılan değişikliklerle birlikte, stajyer ehliyet uygulaması hayata geçmiştir. Bu uygulama, yeni sürücü adaylarının trafikte daha güvende ve dikkatli olması amacıyla hayata geçirilmiştir.

Stajyer ehliyet, 2 yıl boyunca yapılan hatalar sonucu ceza puanı toplamı 75’i aştığında, ehliyetin el konulması ve psikolojik durumun tespiti için psikoteknik testine girmesi gereken sürücü belgesidir. Bu belgenin aldıktan sonra tekrar sürücü kursuna başvurarak ehliyet alınması gerekmektedir.

Stajyer ehliyetin ceza puanının doldurulmasına neden olabilecek yapılan hatalar arasında telefonla konuşmak, kırmızı ışıkta geçmek, emniyet kemerini bağlamamak, hız sınırını aşmak, muayenesiz araç kullanmak, park yasağına uymamak ve yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde onlara izin vermemek bulunmaktadır.

Stajyer ehliyet sistemsel olarak emniyet kayıtlarında aday sürücü olduğunuzun bilgisi ile kaydedilir ve iki yıl sonunda herhangi bir kusurunuz yoksa kendiliğinden kalkacaktır. Ehliyetinizi yenilemenize veya ücret ödemenize gerek yoktur.

Stajyer Ehliyet Nedir? Stajyer ehliyet uygulaması sürücü adaylarının trafikte daha güvende ve dikkatli olması amacıyla hayata geçirilmiştir ve bu uygulama kapsamında yapılan hatalar sonucu ceza puanı toplamı 75’i aştığında psikolojik durumun tespiti için psikoteknik testine girmek zorunlu hale gelinmektedir.