Ehliyet alma yaşları, araç türlerine göre değişebilir. Bu yazıda, Türkiye’de ehliyet alma yaşları listelenmektedir.

  1. B Manüel Otomobil Ehliyeti: 18 yaşında alınabilir. 2023 yılı için 2005 doğumlu olmak ve yaşını gün ve ay olarak doldurmaları gerekmektedir. B Manüel ehliyeti alanlar otomatik şanzımanlı otomobilleri de sürebilir. B Otomatik otomobil ehliyeti alanlar sadece otomatik şanzımanlı araçları sürebilirler. Ayrıca, B sınıfı Manüel ve Otomatik ehliyet kamyonet ve traktör kullanma yetkisini de içermektedir.
  2. A1 Motosiklet Ehliyeti: 16 yaşında alınabilir. 2023 yılı için 2007 doğumlu olmak ve gün ay olarak yaşını tamamlamak zorundadır. A1 Motosiklet Ehliyeti 11 KW / 15 hp olan motosikletleri kullanabilir.
  3. A2 Motosiklet Ehliyeti: 18 yaşında alınabilir. Nisan 2023 yılı için 2005 doğumlular A2 motosiklet ehliyeti alabilirler.
  4. A Motosiklet Ehliyeti: 20 yaşında alınabilir fakat en az 2 yıl A2 ehliyeti olanlarda alabilir. 24 yaş üstü olanlarda herhangi bir şart aranmaz. A Motosiklet Ehliyeti A1 ve A2 motosiklet ehliyetlerinide kapsar tüm motosikletleri kullanabilir.

Ehliyet alma yaşları sadece Türkiye için geçerlidir. Yabancı ülkelerdeki ehliyet alma yaşları farklı olabilir. Lütfen yerel yetkililerle iletişim kurarak güncel bilgileri edinin.