Sürücü kursuna kaydolmak için bazı evrakların sunulması gerekir.

  1. Öğrenim Belgesi (E-Devletten Alınabilir)
  2. Adli Sicil (E-Devletten Alınabilir)
  3. Sağlık Raporu (Sürücü Olur Raporu) (Aile Hekimleri veya Özel Polikliniklerden Alınabilir)
  4. 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
  5. Ön ve arka kimlik fotokopisi
  6. Eğer var ise ehliyet fotokopisi

En az ilkokul mezunu olmak (ilkokul 4. sınıfı bitirmek yeterlidir) Bu durumun ispatı için ortaokul, lise, üniversite mezuniyet belgesi veya diploması kullanılabilir. Yabancı uyruklu adaylar, noterden Türkçe tercüme yaptırarak kursa verebilir.

Ayrıca, eski ve yeni Türk Ceza Kanunlarına göre belirtilen suçlardan hüküm giymediğinizi kontrol etmeniz önemlidir. Bu maddelerden hüküm giyenler, mahkeme hüküm kararlarını kontrol etsinler. Mahkeme tarafından verilen memnu haklarınız alınmamış ise buna rağmen MEB kaydınız silinirse Adalet Bakanlığı İşlem Merkezinden düzeltmeniz mümkündür.

Sağlık raporu ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar: Sağlık Raporu, yeni yasaya göre tek gözü görmeyenlerin diğer gözünün 10/10 görmesi durumunda A, B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilmeleridir.

Eğitim durumu ile ilgili hususlar: Eğitim durumumuz, 2918 sayılı Karayolları Kanununun 41. maddesinin (b) bendinde öngörülen A1, A2, A, B, C ve D sınıfı sürücü belgesi alacak olanlarda en az ilkokul 4. sınıfı bitirmek yeterlidir.